ناباروری و تنبلی تخمدان (PCO)

همانطور که می دانیم لازمه رخداد یک باروری وجود یک فولیکول با کیفیت در یک لوله رحمی باز و سالم، که باید با یک اسپرم با کیفیت و سالم لقاح پیدا کند و در زمان مناسب در دیواره رحم جایگزین شود.

مهمترین شاخصه در تنبلی تخمدان چیست؟

“تخمدان پلی کیستیک” عدم تخمک گذاری است و چون ما تخمک و فولیکول مناسبی نداریم، ناباروری شایع ترین علامت در خانم های جوان است که دچار سندروم PCO “ناباروری و تنبلی تخمدان (PCO)” هستند.

یک خانمی که در سن ۲۲ سالگی است، به ما مراجعه می کند و می گوید من ۲ سال است که تنبلی تخمدانم تشخیص داده شده و سیکل های نامنظمی در شش ماه اول داشتم، ولی خوب با رژیم غذایی خوب توانستم سیکل های قاعدگیم را برطرف کنم. الان خانم دکتر تا چه مدت می تونم همینطوری ادامه بدم و به بارداری دست پیدا کنم؟

به عنوان یک قانون فولیکول یک خانم جوان تر به مراتب بهتر و مناسب تر است از یک فولیکول در یک خانمی که سن بالاتری داره، پس اگر که قصد بارداری دارید باید هر چه زودتر کمک کنیم که باردار شوید و تحت نظر باشید.
چون سن شما پایین است می توانیم تا شش ماه یک سال بهتون فرصت بدیم تا خود به خود باردار شوید.

ولی اگر بعد از یک سال به بارداری دست پیدا نکردید، حتما باید اقدامات تشخیصی که خدمتتون عرض کردم برای بررسی اثبات باز بودن لوله ها و بررسی فاکتور مردانه انجام شود.

ولی در خانم های که بالای ۳۰ سال دارن مخصوصا اگر سن شان بالای ۳۵ است اگر بعد از ۶ ماه علیرغم ایکنه میگن ما سال هاست تنبلی تخمدان داریم و میدونیم به خاطر عدم تخمک گذاری است ناباروری هستیم. باز هم باید فاکتورهای دیگه بررسی بشه و تحت نظر پزشک متخصص ناباروری باید دارو بگیرن برای بارداری.

دکتر طیبه همتی – جراح و متخصص زنان و زایمان
✅ لاپاراسکوپی هیستروسکوپی
✅ فلوشیپ نازایی و IVF
🏥 تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، پلاک ۳۹، طبقه۴، واحد ۷
☎️۰۲۱۲۶۷۶۱۷۷۹
📱۰۹۹۰۷۵۰۱۰۴۰


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست