2,682
3 دقیقه

همه چیز درباره آی وی اف ivf

IVF چیست؟

همه چیز درباره آی وی اف ivf: مخفف لغت های انگلیسی “لقاح آزمایشگاهی” است که به منظور لقاح آزمایشگاهی است و در این روش سلول تخمک بالغ از زن گرفته می شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می یابد و برای ادامه بارداری طبیعی در رحم همان زن و یا زن دیگری کاشته می شود.

این روش اولین بار در سال ۱۹۷۸ انجام شد و در ابتدا تنها برای زنانی انجام می شد که لوله های تخمدانی شان کارایی لازم برای انتقال تخمک نداشته اما امروزه برای افراد بسیاری این کار انجام می شود بهترین مشاور برای این روش متخصص زنان و زایمان می باشد.

با این روش مشکل ناباروی بسیاری از زوجین قابل حل خواهد بود و البته مراجعه به فوق تخصص ناباروری دکتر طیبه همتی می تواند به شما در رسیدن به این هدف تاثیر گذار باشد.

ivf چیست؟

جهت مشاوره رایگان و تعیین نوبت همین الان با شماره های ۰۹۹۰۷۵۰۱۰۴۰ و ۲۶۷۶۱۷۷۹-۰۲۱ مطب خانم دکتر طیبه همتی تماس بگیرید.

مزیت روش (IVF) چیست؟

مهمترین مزیت روش (IVF) باردار کردن زن یا مرد نابارور است .این روش تنها در زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که ارزیابی دقیق در مورد علت ناباروری در زوج انجام شده باشد.

لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه معمولا در فاصله ۱۲ تا ۴۸ ساعت انجام می شود. سپس رویان تولید شده در یک محیط رشد قرار داده می‌شود و به طور دوره‌ای زیر نظر قرار می‌گیرد تا مراحل تقسیم به دو سلول، چهار سلول و هشت سلول را بگذراند.

 

جهت مشاوره رایگان و تعیین نوبت همین الان با شماره های ۰۹۹۰۷۵۰۱۰۴۰ و ۲۶۷۶۱۷۷۹-۰۲۱ مطب خانم دکتر طیبه همتی تماس بگیرید.

فرآيند لقاح چگونه است؟

در وضعيت طبيعي، از بين چند صد اسپرم مرد كه به تخمك زن مي رسند تنها يكي از آنها مي تواند بطور موفقيت آميز تخمك را بارور كند. از تركيب تخمك بالغ و اسپرم زنده يك موجود جديد به نام تخم بوجود مي آيد.

نیاز است که اسپرم انرژی و تحرک کافی را دارا باشد تا بتواند از ناحیه واژن به لوله رحم منتقل شود و به تخمک زن برسد.بعد از آن باید از لایه اطراف تخمک عبور کرده و به داخل تخمک نفوذ نماید و در آخر عمل لقاح صورت گیرد.

بعد از آن جنین تشکیل می شود و به ۲ سلول تقسیم می شود.این سلول ها به سمت رحم حرکت می کنند و بعد از ۳ تا ۵ روز لانه گزینی انجام میگرد و جنین شروع به رشد می نماید.

مراحل (IVF) چیست؟

 • مرحله جلوگیری از تخمک گذاری
 • مرحله تحریک فولیکول
 • مرحله بالغ کردن فولیکول ها
 • مرحله جمع آوری تخمک ها
 • مرحله باروری
 • مرحله ریکاوری
 • مرحله انتقال جنین
 • مرحله تست بارداری

 

توصیه آخر

در اینجا لازم می دانیم به شما عزیزان توصیه نماییم که در صورت بروز شک در ناباروری سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید و بدین ترتیب سعی کنید بنابر تشخیص پزشک دوره درمان را شروع نمایید تا بتوانید به راحتی مشکل ناباروری را حل نمایید و به نتیجه مطلوب برسید.

در لقاح آزمایشگاهی یا (IVF) سلول تخمک بالغ از زن گرفته می شود در خارج از رحم با اسپرم مرد لقاح داده می شود، سپس تخمک بارور شده در رححم زن یا زن دیگر قرار می گیرد.

این روش درمانی برای اولین  بار در سال ۱۹۷۸ اجرا شد و حاصل آن تولد یک نوزاد در یک زوج نابارور بود.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟

این روش برای زنانی که لوله های تخمدانی شان دارای کارآیی لازم برای انتقال تخمک نیست مناسب است. البته این روش در موارد بسیار زیادی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

به کمک آی وی اف  مردانی که دارای اسپرم های کافی برای باروری هستند می توانند صاحب فرزند شوند.

در صورتی که زن یا مرد نا بارور باشد می توان با روش IVF شانس بچه دار شدن آن ها را زیاد کرد.

 IVF چگونه انجام می شود؟

روش عملیات IVF با دریافت تخمک بالغ آغاز می شود. این کار با مکش با سوزن با هدایت سونوگرافی قابل انجام است، بعد از آن نیاز است تا تخمک در محیط کشت آزمایشگاه قرار بگیرد و برای لقاح با اسپرم آماده سازی شده نگهداری شود.

لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه معمولا در فاصله ۱۲ تا ۴۸ ساعت صورت می‌گیرد. بعداز این نیاز است تا فرصت تقسیم های سلولی را به تخمک بارور شده بدهیم.

در تمام این دوره، زن هورمون پروژسترون دریافت می‌کند تا پوشش داخلی رحم او برای کاشت آماده شود این تخمک بارور شده از طریق دهانه رحم به داخل رحم وارد می شود ، اگر نتیجه موفق باشد در طول سه و نیم‌روز تخمک که پیش از این در درون محیط داخلی رحم شناور بوده است، در دیواره ی رحک کاشته می شود و بارداری رخ می دهد.

شانس حاملگی در روش آی وی اف (لقاح مصنوعی برای بارور شدن)

در روش ای وی اف که نیاز است تا تخمک در محیط خارج از رحم بارور شود، شانس حاملگی به عوامل متعددی بستگی دارد که البته این کار به تجربه و تبحر کافی توسط جراح بستگی دارد، دقت در انتخاب پزشک برای درمان ناباروی شانس بارور شدن را در شما افزایش داده و می توانید با خیالی آسوده از داشتن یک فرزند دوست داشتنی لذت ببرید.

البته در شرایط عمومی شانس باردار شدن زن در این روش به موارد زیر نیز بستگی دارد:

 • سن زن (در سنین بالا شانس بارداری کم تر خواهد شد)
 • دفعات مقاربت (نزديكی)
 • زمان مقاربت (این اقدام باید نزدیک به دوره ی تخمک گذاری باشد، دوره ی تخمک گذاری با انجام آزمایش به صورت دقیق قابل تخمین می باشد)
 • سن زن مناسب باشد درافرادی با سنین بالا تعداد تخمک و كيفيت آن تحت تاثیر قرار می گیرد و کاهش می یابد.
 • به یاد داشته باشید که هر چه تعداد دفعات مقاربت در زمان تخمك گذاري بيشتر باشد شانس حاملگي افزايش مي يابد.
 • دوره ی نازایی باید کوتاه باشد، بد نیست بدانید که هر چه طول دوره نازايي افراد بيشتر باشد شانس موفقيت درمان كمتر خواهد بود.
 • در صورتی که تمایل به داشتن فرزند بودید و از روش های جلوگیری استفاده نمی کنید، با طولانی شدن این مشکل حتما به متخصص مراجعه نمایید تا علت ناباروری شما تشخیص داده شود و درمان های ها ی لازم برای بارور شدن شما انجام شود.
 • در حالت کلی اگر نازايي بيش از سه سال به طول بکشد، این نوع نازایی از نوع طولاني مدت شناخته خواهد شد.
 • هم اکنون هزاران نوزاد از این روش به دنیا آمده اند، بنابراین این روش یک راه کاملا موفقیت آمیز برای باروری محسوب می شود و احتمال باروری در آن بسیار زیاد است.

جهت مشاوره رایگان و تعیین نوبت همین الان با شماره های ۰۹۹۰۷۵۰۱۰۴۰ و ۲۶۷۶۱۷۷۹-۰۲۱ مطب خانم دکتر طیبه همتی تماس بگیرید.

دکتر طیبه همتی – جراح و متخصص زنان و زایمان
✅ لاپاراسکوپی هیستروسکوپی
✅ فلوشیپ نازایی و IVF
🏥 تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، پلاک ۳۹، طبقه۴، واحد ۷
☎️۰۲۱۲۶۷۶۱۷۷۹
📱۰۹۹۰۷۵۰۱۰۴۰


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست